منظور از روتین مراقبتی پوستی (Skincare Routine) چیه!؟

داشتن پوست خوب معجزه نیست بلکه به یک مراقبت درست احتیاج داره تا سلامت و درخشان باقی بمونه. شیوه زندگی، آلودگی هوا، استرس و اشعه‌های ماورای بنفش نور خورشید باعث آسیب رسیدن به پوست میشن. یه برنامه منظم مراقبت از پوست یا به‌اصطلاح روتین پوستی میتونه باعث‌ترمیم و متعادل شدن پوست شما بشه.

• قدم اول: نوع پوست خود تون رو بشناسید

اولین قدم برای داشتن یک روتین پوستی اینه که نوع پوست خودتون رو بشناسین و بر مبنای اون برنامه منظم مراقبت روزانه از پوستتون رو تنظیم کنین. توجه داشته باشین که شما منحصر بفرد هستین و هر کسی پوست خاصی داره، روتین پوستی هیچ‌کس مناسب شما نیست حتی معروف‌ترین و مشهورترین هنرپیشه و یا اینفلوئنسر در فضای مجازی!!

پوست شما جزو کدوم یک از دسته‌بندی زیرهست:

✓ پوست خشک:

معمولاً احساس کشیدگی سفتی و پوسته پوسته شدن داره

✓ پوست چرب:

 معمولاً چرب و روغنی و دارای منافذ بازه

 ✓ پوست نرمال یا معمولی:

معمولاً تمیز، شفاف و متعادله

 ✓ پوست مختلط:

پوست مختلط بعضی قسمتهاش چربه یعنی روی پیشونی روی بینی و چانه و بعضی قسمتهاش خشکه یعنی روی گونه‌ها

✓ پوست حساس:

پوست حساس پوستیه که معمولاً بعد از استفاده از محصولات مراقبتی و یا محصولات آرایشی دچار قرمزی، و خارش و یا اگزما میشه.

•  روتین پوستی

یه روتین پوستی خوب باید آسون، سریع و مؤثر باشه. هر نوع پوستی که داشته باشین شش مرحله زیر می‌تونه برنامه پوستی شما باشه که روزانه بنا به نیاز پوستتون همه یا بخش‌هایی از اون رو انجام میدین.

  • شستشو
  • تونیک
  • سرم
  • کرمهای مراقبت کننده
  • ضد آفتاب
  • دور چشم

اگر شما از چند نوع محصول مراقبت‌کننده پوست استفاده می‌کنید به همین ترتیبی که گفته شد آن‌ها را استفاده کنین یعنی اول با پاک‌کننده پوستتون رو بشویید دوم از تونیک استفاده کنید سوم سرم رو روی پوستتان بمالید، بعد کرم مراقبت کننده و بعد محصول ضد آفتاب و در آخر دور چشم.

چند روز در هفته هم میشه از انواع ماسک و لایه‌بردار استفاده کرد.

بنابراین اینکه واقعاً پوست شما چه نوع پوستی هست و چه نوع مراقبت‌هایی رو احتیاج داره به شناخت دقیق شما از پوستتون برمیگرده. شناخت دقیق پوست این واقعیت رو برای شما آشکار میکنه که مسائل و مشکلات پوستتان رو بهتر بشناسین و بهتر بتونین در برابرش مقابله کنین. پوستی که دچار شل شدگی و افتادگی شده یه راه حل داره و پوستی که علائم پیری زودرس مثل چین‌وچروک و خطوط عمیق در اون ظاهر شده یه راه حل دیگه. به همین ترتیب اگه لک دارید باید ضد لک استفاده کنین و اگه جوش و دانه‌های سرسیاه دارین باید محصول متناسب با این مشکل رو به کار ببرین.

اما آنچه که ما در بالا به‌عنوان روتین پوستی گفتیم یه برنامه کلی ست. این برنامه کلی باید متناسب با نوع پوست شما تنظیم بشه. برای این کار از افراد متخصص و مشاوران پوست و زیبایی کمک بگیرین.