اگر برای مراقبت کامل از پوستتان وقت ندارید حداقل سعی کنید نکته‌های اساسی زیر را رعایت کنید. مراقبت از پوست و انتخاب شیوه زندگی سالم راهکارهایی هستند که می‌توانند روند طبیعی پیری را به تأخیر بیاندازند و از بروز مشکلات متعدد پوستی جلوگیری کنند.


۱- نکته اول اینکه از خودتان در برابر آفتاب محافظت کنید. یکی از مهمترین راه‌هایی که می‌شود از پوست مراقبت کرد حفاظت از آن در برابر آفتاب است. قرار گرفتن در معرض آفتاب به مدت طولانی موجب ایجاد چین و چروک، لک و همچنین افزایش ریسک ابتلا به سرطان می‌شود. برای اینکه به طور کامل در برابر نور خورشید از خودتان مراقبت کنید از ضدآفتاب استفاده کنید.

در ساعت‌هایی که اشعه نور خورشید بسیار شدید است (۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر) به طور مستقیم از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنید.

لباسی را بپوشید که قسمت‌های مختلف بدن را در مقابل نور خورشید پوشش دهد. مثلاً از لباس آستین بلند استفاده کنید.


۲- سیگار نکشید سیگار کشیدن باعث می‌شود پوستتان پیرتر به نظر برسد و مستعد چین و چروک شود. سیگار کشیدن مویرگ‌های ظریف لایه بیرونی پوست را باریک‌تر می‌کند و موجب کاهش جریان خون در آن منطقه می‌شود در نتیجه پوست کدر و رنگ پریده شده به علاوه باعث کاهش میزان اکسیژن و مواد مغذی در پوست می‌گردد. 

سیگار کشیدن به بافت کلاژن- الاستین آسیب می‌رساند بافتی که موجب استحکام و انعطاف پوست می‌شود. دیگر اینکه حرکات تکراری صورت هنگام سیگار کشیدن مانند غنچه کردن لب‌ها هنگام فرو دادن دود و نیمه باز کردن چشم‌ها هنگام بیرون دادن آن خود باعث چین و چروک می‌شود به علاوه اینکه خود سیگار موجب افزایش ریسک ابتلا به سرطان می‌شود.


۳- با پوست خود با ملایمت رفتار کنید. شستشوی بیش از حد روزانه و تراشیدن موهای زائد موجب آسیب رسیدن به پوست می‌شوند. برای کاهش این صدمات:

مدت زمان دوش گرفتن را محدود و کوتاه کنید. آب داغ و حمام طولانی باعث از بین رفتن چربی پوست می‌شود بنابراین زمان آن را کوتاه کنید و به جای آب داغ از آب گرم استفاده کنید.

از صابون‌های قوی استفاده نکنید صابون و شوینده‌های قوی چربی پوست را از بین می‌برند به جای آن از شوینده‌های ملایم استفاده کنید.

 موهای زائد را با ملایمت بتراشید. برای آسان‌تر شدن از کرم، لوسیون و یا ژل مخصوص استفاده کنید. از تیغ تیز و تمیز استفاده کنید و تیغ را در جهت رویش موها روی پوست بکشید نه خلاف حهت آن.

بعد از شستشو و یا حمام با ضربه‌های ملایم حوله پوست را خشک کنید در نتیجه مقداری از رطوبت روی پوست باقی می‌ماند.

اگر پوستتان خشک است بعد از حمام از مرطوب کننده‌های مناسب پوستتان استفاده کنید.


۴- رژیم غذایی سالم داشته باشید. رژیم غذایی سالم می‌تواند موجب بهینه شدن پوستتان شود. میوه و سبزی فراوان غلات کامل و پروتئین مصرف کنید. 

ارتباط رژیم غذایی و جوش‌های پوستی چندان مشخص نیست اما برخی محققان پیشنهاد می‌کنند که رژیم غذایی سرشار از روغن ماهی و کاهش چربی‌های مضر و فرآوری شده و همچنین کاهش کربوهیدرات‌های اصلاح شده همه می‌توانند به جوان‌تر شدن پوست کمک کنند. نوشیدن آب به مقدار کافی نیز می‌تواند پوستتان را هیدراته نگه دارد.


۵- استرس😖  خود را کنترل کنید.😊  استرس کنترل نشده می‌تواند پوستتان را حساس‌تر و مستعد جوش و آکنه و سایر مشکلات پوستی کند. برای داشتن پوست و ذهنی سالم سعی کنید استرستان را مدیریت کنید؛ خواب کافی داشته باشید برنامه مشخص برای خودتان تنظیم کنید و کارهایی را که از انجام آن لذت می‌برید انجام دهید.


مطمئن باشید نتایج شگفت انگیزی خواهید گرفت.